سنک, وبلاگ

خواص سنگ آکوامارین

خواص سنگ آکوامارین

آکوامارین یکی از سنگ‌های متولدین فروردین ، سنگ‌های متولدین آبان و سنگ‌های متولدین آذر می‌باشد که از خواصی نیز برخوردار است و در این نوشته می‌خواهیم به معرفی و بیان ویژگی‌ها و خواص سنگ آکوامارین و … بپردازیم.

 

معرفی سنگ آکوامارین

اگر بخواهیم سنگ آکوامارین (Aquamarine) را توضیح دهیم باید بگوییم خاصیت‌های این سنگ و ماهیت آن همانند زبرجد می‌باشد و با یکدیگر تفاوتی ندارند، تنها قدرت و سختی آکوامارین نسبت به زبرجد کمتر است. این سنگ یکی از انواع زبرجد بوده و به نوعی به عنوان اصلی‌ترین عضو خانواده بریل‌ها پس از زمرد می‌باشد.

 

دستبند آکوامارین

دستبند آکوامارین


انواع سنگ آکوامارین

سنگ آکوامارین از سه نوع رنگ برخوردار می‌باشد که عبارتند از:

  • آکوامارین چرائسولت (از اقسام کارکیتک) زرد مایل به سبز و بالعکس سبز مایل به زرد، چمکدار است و می‌درخشد، به سبز و زرد، بهاری بهدر مشرقی می‌گویند.
  • سائبیر یا کاپاری بهدر= آبی متمایل به سبز رنگ- روشن، از چمک و درخشانی برخوردار است.
  • بهاری بهدر= آبی آسمانی که روشن است.

رنگ آبی سنگ آکوامارین از دو واژه آب و دریا می‌آید و به آن زمرد بحری (دریایی) هم می‌گویند.

در زمان استخراج، داخل سنگ پراکندگی‌ها و گونه‌هایی از رنگ سبز دیده می‌شود که از طریق شیوه بهسازی با حرارت برطرف می‌شود.

این سنگ گوهر خیلی پرطرفداری می‌باشد و ارزش آن در

 

 صورتی که اندازه اش بزرگتر باشد و پررنگ‌تر باشد افزایش پیدا می‌کند.

درون گیرهای سنگ آکوامارین تعداد شان به مراتب از زمرد کمتر است و طبیعتا آکوامارین گوهری خوش آب‌تر و براق‌تر  نسبت به زمرد می‌باشد. منشا‌ها و منابع اصلی آن در روسیه، برزیل، ایالات متحده و آفریقا می‌باشد.

تولید نوع مصنوعی سنگ آکوامارین معمول نیست اما به جای آن جایگزین‌هایی مانند کورندوم مصنوعی، شیشه و گارنت وجود دارد.

به جای آکوامارین می‌توان از اسپینل مصنوعی به رنگ آبی

 

 هم استفاده کرد. ولی از طریق چلسی فیلتر می‌توان آن‌ها را تشخیص داد.

این احتمال وجود دارد که آکوامارین را با توپاز آبی اشتباه بگیرند ولی توپاز به صورت طبیعی از جلای بیشتری برخوردار می‌باشد و لغزندگی آن از آکوامارین بیشتر است.

 

درخشان بودن و شفافیت آکوامارین

یکی از بهترین خواص سنگ آکوامارین این است که جواهرهای خیلی شفاف بهترین کیفیت این سنگ می‌باشند.

بعضی از جواهرها در خودشان از میل‌های توخالی و ناسرگی‌های طولانی و یک نشان از خانواده بریل برخوردار هستند. علامت‌های موازی مواد معدنی خارجی که یکی از خصوصیات نادر می‌باشند، پدیده چشم گربه (صیقلی و براق) و یا ستاره (ستاره‌ای) را به همراه شش پرتوی شفاف به وجود می‌آورد.

به شکل برش کوژ، این گونه‌ها وجود دارند. سنگ آکوامارین چشم گربه بسیار باکیفیت، از مبلغ زیادی برخوردار هستند. گونه‌های شش پرتوی به همراه ستاره‌ای یا (آکوامارین ستاره‌ای) بسیار نادر بوده و ارزش زیادی دارد. بعد از برش دادن آکوامارین، آن از درخشندگی شیشه‌ای (مثل شیشه) برخوردار می‌باشد.

 

زیورآلات آکوامارین

زیورآلات آکوامارین

 

گونه‌های شبیه به آکوامارین

این سنگ به خانواده بریل از مواد معدنی تعلق دارد. نمونه‌های گوناگون بریل با کیفیت سنگ جواهر در تعداد پایینی وجود دارند که بیشتر شان با توجه به رنگ و فاکتورهای رنگی، مثل زمرد سبز دسته بندی می‌شوند. آکوامارین همچنین با صیقل (آکوامارین چشم‌های گربه‌ای و ستاره‌ای) کشف می‌شوند که خیلی نادر و با ارزش می‌باشند.

جواهرهای دیگری که به این سنگ شبیه می‌باشند عبارتند از آمازونیت، لاریمار، یاقوت کبود، تورمالین و لعل درخشان.

 

شناخته شده‌ترین سنگ‌های جواهر و اسم‌های تجاری مربوط

از شناخته شده‌ترین سنگ‌های جواهر مربوط به آکوامارین می‌توان به بریل طلایی، بریل گران قیمت، زمرد سبز، آکوامارین چشم گربه‌ای و مورگانیت اشاره کرد.

و اگر بخواهیم به معرفی سنگ‌های جواهر و اسم‌های تجاری که شهرت پایین‌تری دارند بپردازیم می‌توانیم به بریل سبز رنگ، گشنیت (بریل بدون رنگ)، بیکسی بیت یا بریل قرمز رنگ و هلیودور اشاره کنیم.

 

ایده‌های طراحی جواهر و سنگ جواهر آکوامارین

پیش از پرداختن به خواص سنگ آکوامارین می‌خواهیم به ایده‌های طراحی جواهر و سنگ جواهر آکوامارین بپردازیم. جواهری تزئینی که معمولا برای هر چشم یا پوستی مناسب است ویژگی‌های آکوامارین می‌باشد که باعث شده آکوامارین تبدیل به جواهر مورد علاقه‌ی خانم‌ها در همه‌جای دنیا شود. آکوامارین یک جواهر شناخته شده می‌باشد که به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید و در دسترس می‌باشد، از مبلغ مناسبی برخوردار است و علاقه به آن مدام افزایش پیدا می‌کند.

این سنگ از سختی پایداری برخوردار است که باعث می‌شود آن برای هر نوع استفاده جواهر و طلا مثلا در تزئین حلقه‌های آکوامارین متناسب باشد. از مجموعه سنگ آکوامارین، زمرد سبز به صورت طبیعی جهت ترمیم رنگ و پر کردن شکاف روغن کاری می‌شود، ولی آکوامارین احتیاج به نگهداری ویژه‌ای نداشته و برای جواهرات متنوع مانند حلقه‌های معمول مناسب می‌باشد.

در قواره‌ی گوشواره، این سنگ (آکوامارین) طرفداران زیادی دارد. همچنین از بلورهای با وضوح، کامل و شش گوشه گاهی وقت‌ها بدون برش به عنوان گردنبند استفاده می‌کنند. سنگ‌های آکوامارین جدا از حلقه، گوشواره و آویز بر روی سنجاق، گردنبند، دستبند و … نیز تنظیم می‌شود.

توجه کنید که سنگ‌های جواهر را بایستی بر اساس اندازه خریداری کنید و نه بر اساس وزن قیراط. سنگ‌های رنگی به نسبت اندازه به وزن یکسان نیستند و تفاوت دارند. بعضی از سنگ‌ها با توجه به وزن کوچکتر و بعضی بزرگتر از الماس می‌باشند.

سنگ آکومارین

سنگ آکومارین

 

خواص سنگ آکوامارین

شما می‌توانید از خاصیت‌های این سنگ برای فرو نشاندن خشم و روشی برای مقابله با تنش‌های روانی بهره‌مند شوید. این سنگ شفافیت و علاقه به اظهار دانش درونی را به زن‌ها می‌دهد و ظرفیت‌های شهودی و معنوی را برای آن‌ها افزایش می‌دهد. سنگ آکوامارین همچنین اعتیاد به مواد مخدر را پایین آورده، تیروئید، طحال و کبد را قوی می‌کند و در تسلط بر اعصاب و تورم گلو و لوزه نیز موثر است.

از خواص سنگ آکوامارین برای مردان می‌توانیم به این موضوع اشاره کنیم که این سنگ به آن‌ها برای نابودی موانعی که بعضی وقت‌ها در بیان آن‌ها دچار مشکل هستند کمک می‌کند. سنگ آکوامارین با قسمت زنانه وجود یا همان بعد احساسی که منبع انرژی‌های زندگی می‌باشد در ارتباط است و شخص را از خشم و تحریک‌های عصبی در امان نگه می‌دارد.

شما برای ایجاد آرامش و تصفیه بدن می‌توانید تکه سنگ آکوامارین را در لیوانی آب قرار داده و آن را به میزان سه ساعت در محیطی باز و یا زیر نور ماه کامل بگذارید و معجونی جادویی درست کنید! به این شکل که سنگ را از داخل آب خارج کرده و برای قوی کردن روان بینی و تصفیه سازی بدن، آب را بخورید.

 

نحوه استفاده از سنگ آکوامارین

بهترین شیوه جهت انجام دادن فعالیت‌های عمیق درونی مثل آزاد کردن تفکر و اندیشیدن استفاده از سنگ آکوامارین می‌باشد. در دست غیر تخصصی تان آن را به همراه داشته باشید (مثلا در صورتی که چپ دست هستید، آکوامارین را در دست راست خود نگه دارید)، و بگذارید آرام شوید و به اندازه بیست دقیقه یا بیشتر به شکل روزانه یا منظم تنها انرژی آن را بگیرید.

شما برای بهره بردن از خواص سنگ آکوامارین همچنین می‌توانید آکوامارین را برای یاری رساندن به ایجاد ارتباط، یا تنها برای حمایت‌های روزانه به عنوان گردنبند به کار ببرید، به شکلی که در بخش راست بین چاکرای گلو و قلب جای گیرد. آکوامارین در این میان علاوه بر حمایت کردن از چاکرای گلو و قلب، آن دو را یکپارچه هم می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *